Czy dokończymy sezon?

Wybuch epidemii COVID-19 spowodował zawieszanie rozgrywek piłkarskich wszystkich szczebli w naszym kraju. Czy uda się dokończyć sezon piłkarski w IV lidze małopolskiej?

Sytuacja jest dynamiczna i trudno przewidzieć jaki będzie scenariusz. Nowe światło na sprawę rzuca dzisiejszy komunikat Departamentu Rozgrywek Krajowych PZPN zawieszający wszystkie rozgrywki do 26 kwietnia tego roku. Wydaje się, że w tym kontekście trudno będzie dokończyć sezon.

W IV lidze małopolskiej (gr. zachodnia) do rozegrania pozostało aż 17 kolejek. W teorii, grając systemem sobota-środa-sobota udałoby się rozegrać wszystkie mecze do końca czerwca, ale… . W IV lidze małopolskiej są drużyny, które walczą jeszcze w Pucharze Polski i na te mecze też trzeba znaleźć terminy. Powstaje też ryzyko, że w przypadku konieczności przełożenia jakiegoś spotkania nie będzie już wolnego terminu aby go rozegrać.

To wszystko to tylko teoria. W praktyce trudno sobie wyobrazić aby czwartoligowi piłkarze grali co trzy lub cztery dni przez dwa miesiące.

Prezes Orła Józef Wajda zapytany o możliwość dokończenia sezonu w obecnej sytuacji mówi: „Nie będzie łatwo, w IV lidze gra co trzy dni przez dwa miesiące jest prawie niemożliwa. Zawodnicy i kluby mogą tego nie wytrzymać. Nasza drużyna aktualnie nie trenuje razem. Chłopcy dostali od trenerów indywidualne plany treningowe i trenują w domach, trenerzy są z nimi w kontakcie. Teraz najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo naszych zawodników i nas wszystkich.”

Dzisiaj trudno przesądzać co może się wydarzyć. Jednak szanse na grę są małe, ale trzeba cierpliwie czekać i być w gotowości. Może jednak … .